Czy automatyczne oszczędzanie działa?

by mindlogue

Nie każdemu z nas udaje się regularnie oszczędzać – dla wielu wypracowanie nawyku odkładania pieniędzy na przyszłość jest niebywale trudne i nawet jeśli zarabiają nieźle, nic nie oszczędzają, a czasem nawet wydają więcej niż zarabiają.

Z drugiej strony na pewno zdają sobie sprawę z konieczności dbania o swoje finanse. Chcieliby oszczędzać. Na pomoc przychodzą im rozwiązania techniczne, które banki i inne instytucje wprowadzają do swojej oferty. Chodzi przede wszystkim o automatyzację oszczędności – taką sytuację, żeby system komputerowy robił to za nas.

mBank wprowadził do swojej oferty program mSaver, który oszczędza za każdym razem, gdy korzystamy z pieniędzy na koncie. Podobny system wprowadził już kolejny bank. Zresztą taką automatyzację możemy osiągnąć ustawiając po prostu zlecenie stałe na początku miesiąca.

Tutaj ciekawy artykuł o mSaver opinie.

Ale nie tylko banki stawiają na taką automatyzację. Firmy ubezpieczeniowe oferują tzw. polisy inwestycyjne, które działają na podobnej zasadzie – przez lata wymuszają na nas regularne oszczędzanie, często zmuszając nas do tego za pomocą automatycznej transakcji z konta. Oraz wysokimi karami.

To na pewno działa, szczególnie w przypadku osób, które tego potrzebują, bo sami nie potrafią sobie poradzić z uregulowaniem oszczędzania jako części zarządzania swoim domowym budżetem.

Reklamy